Jaké výhody mají domácí elektrocentrály

Asi není třeba říkat, že jen málokdo rád platí účty za elektřinu. A není divu, koneckonců snad každý z nás chce co nejvíce ušetřit. Za tyto peníze si pak můžeme koupit, cokoliv dalšího chceme. Bohužel, snížit účty za elektřinu není až tak jednoduché. Poskytovatelé mají obvykle pevné sazby, které se příliš nemění bez ohledu na to, kolik proudu spotřebujete.

Ano, máme možnost naši spotřebu drasticky omezit, avšak to není vždy možné. Mnozí z nás pracují z domova, zvláště nyní, a ke své práci potřebují počítač s připojením na internet. To znamená i zapojenou wi-fi. A obojí potřebuje ke svému provozu elektřinu.

Žárovka světlo tma

To ovšem neznamená, že by nebylo možné naše účty snížit. Jednou z možností je koupě úsporných spotřebičů, ale ani zde není efekt nijak obrovský. I proto někteří lidé volí stát se na klasických poskytovatelích nezávislými.

Pořízení domácí elektrocentrály však není jen tak. Nejprve je potřeba se rozhodnout, jaký typ budeme chtít. Tím asi nejznámějším jsou v současné době solární panely. Ty byly ještě před pár lety v módě a našli jsme je na střechách mnoha domů. Bohužel se ukázalo, že nestačí pokrýt běžnou spotřebu. Jako doplňkový zdroj je však možno jej využít.

Další možností je generátor. Nejčastěji se používá ten dieselový. Ten je podstatně výkonnější a spolehlivější, neboť není závislý na vnějších podmínkách. Navíc i jeho výkon je mnohem vyšší, takže jej lze použít jako primární zdroj elektřiny.

elektrikar4

Problém zde samozřejmě je fakt, že je nutné pravidelně doplňovat palivo. A to nemusí být nejlevnější. Každý model navíc má, podobně jako u aut, poněkud jinou spotřebu. Je tedy nutné najít takový, který bude odpovídat našim podmínkám.

Ovšem ještě než se vydáme domácí elektrocentrálu koupit, je potřeba si spočítat, zda se nám skutečně vyplatí. Jednoduše si vezmeme naši spotřebu (kterou najdeme na vyúčtování) a zjistíme, kolik by nás stála, kdybychom si proud vyráběli sami. Tak najdeme skutečně to nejlevnější řešení.