Jak poznáme, zda je schodiště bezpečné

Není pochyb o tom, že se schody staly samozřejmou součástí našich životů. A není divu, přeci jen představují nejlepší způsob, jak překonat věští výškový rozdíl bez použití mírně nakloněné roviny. A to je něco, co ocenili již naši předkové.

Dnes je najdeme bez nadsázky v každé budově, včetně těch přízemních. I ty totiž mají sklepní prostory či půdu, a tam je potřeba mít přístup. Pokud nemáme pohybové problémy, pak je patrně již ani nevnímáme. Tomu pomáhá i fakt, že si za svůj život vypěstujeme svalovou paměť, díky které na jejich překonávání již nemusíme ani myslet.

schodiste4

Samozřejmě se můžeme ptát, proč se dnes nepoužívají výtahy. Přeci jen, jsou mnohem pohodlnější a často i rychlejší. Zdálo by se tedy, že by alespoň ve veřejných budovách mohly schodiště nahradit. Tak tomu však není.

Hlavním důvodem je zde bezpečnost. Při poruše výtahu by totiž lidé neměli žádnou možnost, jak se pohybovat mezi jednotlivými patry. A jaký problém by to byl například v případě požáru, není asi třeba představovat.

Ovšem bezpečnost se týká i schodů samotných. I zde je totiž nutné, aby vydržely bez poškození pravidelnou zátěž. Avšak podobně jako všechno ostatní, i ony se mohou časem poškodit. V takovém případě je nebezpečné na ně vstupovat. Jak to ale poznáme?

schodiste1

Prvním indikátorem je samotný stav schodů. Pokud v nich jsou hluboké praskliny, případně je na kovových patrná silná vrstva rzi, je lepší najít jinou cestu. Stejně tak, pokud cítíte, že se vám pod nohama prohýbají, pokud na ně vstoupíte.

Samozřejmě dnes musí všechna schodiště splňovat určité bezpečnostní standardy a procházet pravidelnými prohlídkami, takže je nepravděpodobné, že na nějaké takové narazíte, zvláště na veřejných místech. Avšak i tak je dobré si dát pozor, zvláště ve starých opuštěných budovách. Zde se totiž můžete snadno dočkat nepěkného překvapení. A tomu je rozhodně lepší se vyhnout.