Zálohování dat a řešení

Určitě každý ví, že zálohovat data, která jsou pro něj důležitá a nemůže si dovolit o ně přijít, je podstatná část v technickém prostředí. Ať už jde o účetnictví či rodinné fotky.

Proč ale vlastně? Nestačí jen věřit našim drahým zařízením, že se o naše data dobře postarají? Z části ano, ovšem každé zařízení může dříve či později ať už velkým či malým způsobem selhat a my tak přijít o naše cenná data. Příčinou může být jak samotná elektřina, tak třeba například mechanické poškození.

monitory

Jak se tomuto bránit?

Způsobů je mnoho, jako například uložit vše na externí úložiště, jako je flash disk nebo velký hard disk, který ovšem také může selhat. Další možností je NAS, který využívá právě jeden či více harddisků, které jsou softwarově nastaveny tak, aby těmto nehodám předcházelo. Takovým metodám se říká RAID řešení. Další možností je cloud storage, který se v posledních letech dosti rozšířil i mezi obyčejné lidi. Toto řešení je možná i jedno z nejlepších, jelikož nevyžaduje žádnou správu a k datům, které jsou na něm uloženy máte přístup prakticky odkudkoliv na světě. A k tomu všemu, jsou tyto služby i cenově přijatelné. Zhruba 200GB vzdáleného úložiště můžete mít za necelých 100 korun měsíčně.

počítač

Pokud ovšem zálohování berete seriózně, doporučuje se kombinovat tyto dvě metody, tudíž cloud storage a vlastní, například již zmíněný, NAS. Ovšem NAS řešení může být cenově náročnější záležitost, ale berte v potaz, že je to jednorázová investice, která výdrží pravděpodobně i na pár let dopředu, a její následná spotřeba elektřiny je téměř zanedbatelná. NAS řešení může přijít i na desítky tisíce korun, ale tato cena se odvíjí většinou od výkonnosti a velikosti, kterou potřebujete. Dá se říci, že průměrný člověk, si ale vystačí i s těmi slabšími a bylo by pro něj zbytečné investovat větší množství peněz do produktu, u kterého nevyužije jeho plný potenciál.