Jak spočítat, která je nejlevnější hypotéka

Hypotéka dnes patří k nejběžnějšímu způsobu financování bydlení u nás. Je to způsobeno především cenou nemovitostí a také jejich zvláštní povahou. Na rozdíl od ostatních statků je totiž každá jiná, takže pokud se objeví například dům, který by se vám líbil, nemáte čas si na něj našetřit. Než byste to udělali, dům by byl dávno prodaný.

Hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti, tento problém částečně řeší. Jistě, je tu ten háček, že nakonec zaplatíte více, než kolik jste si půjčili, jako u kterékoliv jiné půjčky. Mnohdy je to však jediný způsob, jak zajistit, abyste vámi vyhlédnutou nemovitost vůbec měli šanci získat.

hypoteka2

Je však jasné, že pokud se pro ni již rozhodnete, chcete zaplatit navíc co nejmenší částku. Proto potřebujete zjistit, která je nejlevnější hypotéka. To však není tak jednoduchý úkol, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Většina lidí se divá pouze na výši úroků. A jistě, tyto tvoří valnou část toho, co zaplatíme navíc, avšak rozhodně nejsou to jediné. To platí zvlášť vzhledem k tomu, že bankovní i nebankovní společnosti se nyní předhání v tom, která jej má nejnižší.

hypoteka4

Je potřeba totiž dávat pozor i na jiné poplatky. Jedním z příkladů je i RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta by měla sloužit jako obrana proti inflaci, avšak její výše z ní ve skutečnosti dělá jeden z hlavních zdrojů příjmů poskytovatelů půjček, mezi které patří i hypotéky.

Dále zde máme nejrůznější poplatky. Jistě, ty neplatíme vždy, například pokud máme ten za předčasné splacení, pak se mu můžeme vyhnout tím, že zkrátka nebudeme splácet předčasně. Avšak jsou i takové, se kterými je třeba počítat, například ten za vedení účtu.

Jistě, zjistit si všechny tyto údaje u mnoha druhů hypoték bude chtít čas a leckdy až detektivní práci. Ale věřte, že se vám to nakonec vyplatí. Díky tomu budete totiž mít své vysněné bydlení za nejnižší možnou částku.