Jak poznat kvalitní zahradní hadici

Zpevňující pletivová vrstva – jedním z důležitých parametrů těchto výrobků je i ochranné vnitřní pletivo zalité v termoplastové vrstvě. Již mnoho důvěřivých zákazníků naletělo na podezřele velmi levné výrobky v ceně kolem sedmi korun za metr, kde žádná pletivová vrstva nebyla, ale pouze jako imitace ve formě výtisku na povrchu výrobku. Pletivo zaručuje potrubí tlakovou pevnost, a to zvláště tehdy, proudí-li voda zúženou tryskou, a kdy její tlak uvnitř hadic překračuje i patnáct atmosfér.

hadice s kropítkem

Přelomená a poškozená místa – při nákupu si ověřte, zda je návin zcela neporušený, a zda nejsou někde známky poškození, přelámání apod. Většinou k tomu dochází v důsledku nešetrného zacházení s výrobkem, ale mnohdy je toto také známkou nevhodné výrobní technologie. Příliš tenké stěny a absence textilního pletiva totiž způsobí, že se hadice přeláme a nemůže odolat i sebemenšímu namáhání.
prasklina v hadici

Požadovaný tlak – kvalitní zahradní hadice https://www.chlorito.cz/zahradni-hadice snese až 30 barů (atmosfér), vyjádřeno ve správných jednotkách SI je to do 3 MPa. V běžném vodovodním řadu voda sice proudí pod mnohem nižším tlakem zhruba tří až čtyř atmosfér, ovšem zalévání zahrady se provádí zúženou koncovkou, která tlak uvnitř celého systému několikanásobně zvyšuje. Kvalita výrobku se tedy projeví obvykle až po zapojení trysek. Garantovaný provozní tlak je velmi důležitý zejména tam, kde se voda uzavírá až na konci systému, a kde je tekutina uvnitř hadic delší dobu. Pokud použijete „ošizený“ výrobek, časem se vysmekne ze spojek, praskne a může způsobit řadu nepříjemností. Zvláště tehdy, kdy je systém připraven do provozu pro zalévání v době, kdy nejste doma přítomni, a kdy odtékající voda z praskliny může zahradu doslova zaplavit.
spojovací systém pro zahradní hadice

Jak je to s barvou – zelená, žlutá nebo modrá, v zásadě na tom vůbec nezáleží. Podstatné je, aby materiál potrubí byl PVC odolné vůči UV záření, a vnitřní textilní výplet z polyesterového vlákna. Barva pouze určuje, jakou intenzitou se bude uvnitř ohřívat tekutina na slunci – čím tmavší odstín, tím rychleji.