Kde nejčastěji najdeme kovové točité schody

Ač se snažíme lidem na vozíčku i dalším hendikepovaným situaci co nejvíce usnadňovat, není pochyb o tom, že schody jsou běžnou součástí našich každodenních životů. Koneckonců, je to zatím ten nejefektivnější a nejbezpečnější způsob, jak překonat bez pomoci mechanizace prudké stoupání, který máme k dispozici.

Je tedy jen přirozené, že jich existuje velká spousta nejrůznějších typů. A ačkoliv jsou některé prvky dnes standardizované, jako například výška či šířka jednotlivých stupňů, stále najdeme širokou paletu tvarů i materiálů. Některé z nich jsou samozřejmě používané častěji než jiné. Jedním z těch méně známých jsou pak kovové točité schody Fa-havlicek.cz.

klasické točité schody

Většina z nás si umí představit, jak vypadají, avšak když se zeptáte, zda se nimi někdy setkali, odmítavě zavrtí hlavou. Pravdou je, že jejich využití není zrovna jednoduché. Přesto je můžeme na některých místech najít. Nejčastěji se s nimi potkáme venku na místech, kde je potřeba vyšplhat na malém prostoru do větší výšky. Například to mohou být požární schodiště, ale mohou se vyskytnout i mezi dvěma budovami, pokud tam není dostatek místa pro klasický typ.

jednoduché kovové schodiště

Jejich výhodou je samozřejmě vysoká nosnost a odolnost vůči vlivům počasí. Ta je dána použitým materiálem, v tomto případě tedy kovem, který je obvykle navíc ještě ošetřen antikorozním nátěrem. Jeho stavba je také levnější a méně náročná, než pokud bychom jej chtěli postavit z betonu či kamene.

Jeho tvar pak, jak již bylo naznačeno, šetří místo, takže se vejde i do mnohem menšího prostoru, než by se mohlo zdát. To je umožněno především tím, že díky vysoké nosnosti použitého materiálu není nutné, aby bylo zvláště robustní či mohutně ukotveno. Samozřejmě jsou zde i nevýhody – v zimě a po dešti může klouzat, díky čemuž mohou lidé uklouznout. Také zábradlí se za velmi horkého či mrazivého počasí nedá uchopit bez toho, že bychom měli popáleniny. Navzdory tomu však i ono má doposud své využití, které mu nikdo nevezme.