Práce nás živí

Kde jsou ty doby, kdy člověku stačila výplata na celý měsíc, a ještě mu něco zbylo bokem? V dnešní době je pro mnoho rodin velmi obtížné vyjít s výplatou, či dokonce s výplatami. Může za to mnoho faktorů.

Nájem/hypotéka– člověk někde bydlet musí, a příliš nezáleží na tom, zda ve svém nebo v cizím. Musí se ale platit. Pokud je člověk sám, nepotřebuje třípokojový byt. snažte se najít bydlení o velikosti úměrné počtu členů domácnosti.

Inkaso– ani bez vody, elektřiny a tepla člověk nemůže existovat. Snažte se vším šetřit, nenechávejte zbytečně svítit, téct vodu, spíše se sprchujte, a nepřetápějte místnosti.

Potraviny– každý musí jíst, snažte se nakupovat v akcích po více kusech. Je lepší mít zásoby trvanlivých potravin a dokupovat jen ty, které se rychle kazí. Nekupujte ale to nejlevnější, a čtěte složení. Zdánlivě levná potravina se vám může pěkně podražit – budete jí muset použít více (například u másla), nebo vám může způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Pití– nejlepší je čistá voda, pokud ji nepijete, zkuste se to naučit. Jestli to opravdu nejde, kupujte si obyčejný sifon, je to levnější a lepší i pro vaše zdraví, o blahodárném účinku pro vaši peněženku ani nehovoře.

Oblečení– nemusíte nakupovat značkové oblečení, dávno už neplatí, že značkové je kvalitnější. Nakupujte ve slevách a akcích, případně v lepších second handech.

Zbavte se:
· Alkoholu – není problém si občas dát pivo nebo si koupit lahev vína. Problém nastává při pravidelné konzumaci alkoholu. Je to nákladný koníček jak pro vaši peněženku, tak pro vaše zdraví.
· Cigaret – pro cigarety platí totéž co pro alkohol. Jedna krabička stojí skoro sto korun, což je opravdu hodně.

· Časopisů a novin – klidně si kupte jednou týdně časopis, ale pokud máte předplacené noviny, které ani nečtete, předplatné zrušte.

Každý si chce občas něco dopřát, i sem tam nějaké to pivo nebo oblíbený časopis. Nic se ale nemá přehánět. Jestli to váš rozpočet nedovoluje, musíte se někde uskromnit, abyste se nedostali do dluhové pasti, ze které se budete těžko dostávat.