Dovolená v Holandsku

Holandsko, správným názvem Nizozemsko, leží v severozápadní Evropě. Nizozemský král Vilém Alexandr, sídlí ve městě Haag, kde je také vláda a parlament. Hlavním městem Nizozemska je však Amsterdam. Do roku 1815 patřilo Holandsko k Francii. Současnou podobu má Nizozemsko od roku 1890. Nejtypičtější jsou pro Holandsko květiny, a to především tulipány. Dále je Holandsko známé svými dřeváky nebo také modrým porcelánem. Téměř všichni obyvatelé tohoto území jezdí na kole. Pro turisty se zde nachází velké množství půjčoven kol .

Holandské tulipány

Nejslavnějším parkem Nizozemska je Vondelpark v Amsterdamu. V parku je socha básníka Joosta van den Vondela, podle nějž je park pojmenován. V parku jsou lesíky, louky, jezírka a rybníky. Založen byl roku 1867 a ročně ho navštíví 10 milionů návštěvníků. Známou amsterdamskou restaurací je restaurace Oranjee. Koncertní sál Paradiso byl původně kostel. Mezi hudebníky vystupující v tomto sále patří například Nick Cave nebo Sex Pistols. 

V roce 1960 bylo otevřeno muzeum Dům Anne Frankové. Toto muzeum, které přibližuje dobu druhé světové války, bylo pojmenováno po židovské dívce z tohoto období. 

Druhým největším městem Nizozemska je Rotterdam. Je to největší přístav v Evropě. Turisté mohou vidět město z vyhlídkové věže Euromast, která je vysoká 185 metrů. Ve výšce 100 metrů si mohou turisté posedět v restauraci Panorama. Rotterdam je rovněž známý svými krychlovými domy že 70. let. Těchto 38 domků navrhl architekt Piet Blom. Nizozemskou památkou je síť 19 větrných mlýnů v Kinderdijk-Elshout. 

Větrné mlýny

Ve městě Haag se nachází Madurodam, což je maličké město. Pojmenováno bylo podle hrdiny z doby německé okupace, který zemřel v koncentračním táboře. První starostkou tohoto města byla čtvrnáctiletá princezna Beatrix. Zahradou Evropy je nazýván Keukenhof. Je to největší květinový park Evropy. Tento park navrhl stejný architekt jako Vondelpark. Tato květinová zahrada byla otevřena roku 1950.